Artykuły, porady

3. Systemy CCTV - KAMERY PRZEMYSŁOWE.
Kamery przemysłowe, to niezbędne elementy każdego systemu CCTV. Kamery przemysłowe przetwarzają obraz przekazany z obiektywu na sygnał elektryczny - video. Głównym elementem każdej kamery jest przetwornik obrazu. Obecnie na rynku dostępne są kamery z przetwornikami CCD oraz CMOS . Ze względu na dużo lepsze parametry obrazu do systemów CCTV polecamy kamery z przetwornikami CCD, a odradzamy zakup kamer CMOS.

Kamery przemysłowe możemy podzielić:

• ze względu na rodzaj przekazywanego obrazu na: kamery czarno-białe i kamery kolorowe;
• ze względu na rozdzielczość obrazu: kamery standardowe i kamery o wysokiej rozdzielczości;
• ze względu na zasilanie: kamery 12V, 24V, 230V;
• ze względu na miejsce stosowania na: kamery zewnętrzne i kamery wewnętrzne;
• ze względu na pracę w różnych warunkach oświetleniowych na: kamery do pracy dziennej (zwykłe), kamery dzień/noc i kamery z oświetlaczami IR;

Kamery czarno-białe a kolorowe:

Wybierając kamerę do systemu CCTV musimy określić, co kamera ma obserwować. Kamery kolorowe są lepsze do obserwacji poglądowej. Kamery kolorowe pozwalają na lepszą identyfikację szczegółów, rozpoznawanie twarzy, itp. Kamery kolorowe dobrze jest zatem stosować do obserwacji ludzi, identyfikacji osób, itp. Kamery kolorowe znajdują zastosowanie w supermarketach, na stadionach, w sklepach, bankach i wszędzie tam, gdzie niezbędna jest identyfikacja osób. Kamery kolorowe mają niestety mniejszą czułość od kamer czarno-białych. Kamery kolorowe nie będą także współpracować z oświetlaczami podczerwieni, ponieważ standardowo są wyposażone w filtry podczerwieni (nie dotyczy to kamer typu dzień/noc). Kamery czarno-białe przeznaczone są przede wszystkim do obserwacji przedmiotów o znanych kształtach, tablic rejestracyjnych samochodów, itp. oraz do obserwacji w słabych warunkach oświetleniowych oraz po zmroku - z zastosowaniem oświetlaczy podczerwieni. Kamery czarno-białe mają lepszą czułość od kamer kolorowych, sięgającą 0,005lux, pozwalają też uzyskać większą rozdzielczość obrazu i mogą pracować w nocy, ponieważ czułość widmowa kamer czarno-białych obejmuje zakres podczerwieni.

Rozdzielczość kamer przemysłowych:

Standardowe kamery czarno-białe CCD mają rozdzielczość w zakresie 420-480 linii (TVL) (CMOS - 380linii), a kamery kolorowe: 330-420 linii (TVL). Dużą popularnością cieszą się także kamery o podwyższonej rozdzielczości: czarno-białe - od 480 do 650TVL oraz kolorowe - od 460 do 600TVL. W zależności od tego jakie obiekty mają być obserwowane, należy wybrać kamerę o odpowiedniej rozdzielczości. Np. do obserwacji punku kasowego zastosujemy kolorową kamerę o wysokiej rozdzielczości (rozpoznawanie banknotów), a do obserwacji terenu parkingu - kamerę czarno-białą o standardowej rozdzielczości.

Zasilanie kamer przemysłowych:

Kamery przemysłowe mogą być zasilane napięciem 12V DC (prąd stały), napięciem 24V AC/DC (prąd zmienny/stały) lub napięciem 230V AC (prąd zmienny). Na obudowie kamery zawsze znajduje się opis, jakim napięciem powinna być zasilana kamera. Pobór prądu przez kamery przemysłowe waha się w granicach 150...300mA i zależy między innymi, czy kamera jest czarno-biała, czy kolorowa (kamery kolorowe mają większy pobór prądu). Kamery 12V należy zasilać napięciem stabilizowanym i dobrze filtrowanym - najlepiej z wykorzystanie specjalnych zasilaczy CCTV.

Kamery zewnętrzne i wewnętrzne:

Kamery przemysłowe wykonywane są w różnych obudowach. Determinuje to zakres ich stosowania. Np. kamery kopułkowe i kompaktowe (compact) nie są hermetyczne i mogą być stosowane wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Kamery hermetyczne zewnętrzne mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Kamery zewnętrzne pracują bez problemu w naszych warunkach klimatycznych - zarówno w upalne lato, jak i srogą zimę. Możliwe (i bardzo często spotykane) jest umieszczanie kamer kompaktowych w obudowach zewnętrznych z grzałką. Daje to możliwość stosowania bardzo dobrych jakościowo kamer z dużymi obiektywami na zewnątrz pomieszczeń.

Praca kamer w różnych warunkach oświetlenia:

Jak już wcześniej pisaliśmy kamery czarno-białe mają zdecydowanie lepszą czułość od kamer kolorowych. Możliwe jest jednak stosowanie zarówno jednych, jak i drugich w nocy. Służą do tego celu kamery wyposażone w oświetlacze podczerwieni lub kamery współpracujące z oświetlaczami podczerwieni. Jeśli chodzi o kamery wyposażone w oświetlacze IR, to są one zbudowane jak tradycyjne kamery, z tym, że na około obiektywu znajdują się diody IR emitujące promieniowanie podczerwone w zakresie 700 do 1000 nm (nanometrów). Promieniowanie IR niewidoczne jest dla oka ludzkiego. W naszej ofercie dostępne są zarówno kamery czarno-białe, jak i kolorowe z oświetlaczami podczerwieni. Zasięg widzenia takich kamer w nocy to najczęściej około 10-30 metrów (zależy od jakości oświetlacza). Bardzo dobre efekty daje stosowanie kamer kompaktowych w obudowach z grzałką i osobnych oświetlaczy podczerwieni. Można wówczas uzyskać zasięg widzenia w nocy nawet do 150 metrów! Należy tylko pamiętać, że kamery kolorowe muszą być przystosowane do współpracy z oświetlaczami podczerwieni - kamery dzień/noc.

Na koniec - parę ważnych uwag:

Często klienci pytają nas: Jak daleko ta kamera widzi? - Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Np. przy znakomitych warunkach oświetleniowych kamera może "widzieć" na odległość nawet 500 metrów. Co z tego, jeśli obiekt oddalony od kamery o 500 metrów będzie tylko małą, prawie niezauważalną kropką na monitorze! Przy wyborze kamer należy zatem zastanowić się co kamera ma obserwować, na jakich szczegółach obrazu nam zależy. Wówczas dobiera się odpowiednie kamery i obiektywy do nich. Właśnie bardzo często o jakości obrazu decydują obiektywy. Nawet najlepsza kamera przemysłowa o doskonałych parametrach nie da nam dobrego obrazu, jeśli zastosujemy do niej nieodpowiedni obiektyw.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Skontaktuj się z nami

Biuro:

ul. Drewnowska 26/28/18
95-200 Pabianice
e-mail: biuro@fonnet.pl