Inteligentny dom - Inteligentny budynek (IB)

Sterowanie oświetleniem ON/OFF
Najbardziej popularna (i najtańsza) funkcja IB (Inteligentnego Budynku). Integracja obwodów świetlnych pozwala na niespotykane w klasycznych instalacjach sterowanie oświetleniem, budowanie scen świetlnych.
Popularne funkcje:

- centralny wyłącznik;
- sceny świetlne;
- automatyczne gaszenie/zapalanie w zależności od pory dnia czy natężenia światła;
- integracja z czujnikami ruchu;
- symulacja obecności;
Sterowanie oświetleniem ściemnianym
Rozwinięcie funkcji sterowania oświetleniem ON/OFF. Pozwala zwiększyć komfort świetlny dzięki dopasowaniu natężenia do nastroju czy warunków. Światło może zapalać się domyślnie z niepełną mocy od określonej godziny wieczornej (ograniczenie tzw. lśnienia przykrego), włączenie obwodów ściemnianych w sceny świetlne pozwala komponować naprawdę przyjemne kompozycje oświetleniowe, a dzięki płynnemu przechodzeniu natężenia światła odczucie komfortu jest jeszcze większe.

Popularne funkcje:
- wszystkie jak dla oświetlenia ON/OFF;
- płynna regulacja natężenia;
- ograniczanie lśnienia przykrego;
- płynne przejście natężenia światła.
Sterowanie obwodami RGB - Oświetlenie RGB
RGB to skrót z języka angielskiego (Red – czerwony, Green – zielony, Blue – niebieski) definiujący dowolny kolor z palety barw widzialnych. Każdy kolor występujący w przyrodzie można opisać właśnie za pomocą trzech wartości składowych. Dzięki integracji oświetlenia RGB w systemie otrzymujesz możliwość dowolnej definicji koloru świecenia światła. Dodatkowo, jeśli zechcesz włączyć ten obwód w scenę świetlną możesz definiować czas w jakim kolor ma się płynnie zmienić. Dzięki mechanizmowi zapętlania scen świetlnych możesz zdefiniować automatyczne przejście jednego koloru w drugi, i w następny, i w następny. Idealne rozwiązanie na relaksacyjne wieczory czy przyjęcia.

Popularne funkcje:

- wszystkie jak dla obwodów ściemnianych;
- nastawa dowolnego koloru;
- "zapętlone" sceny świetlne.
Sterowanie roletami
Roletami można sterować jako poszczególnymi obwodami, jako grupami czy całościowo (wszystko za pomocą tylko jednego przycisku). Można stworzyć także dowolne scenariusze, które opuszczą/podniosą rolety w zależności od pory dnia, natężenia światła, siły wiatru, obecności domowników czy w końcu jako uczestników symulacji obecności.

Popularne funkcje:

- sterowanie centralne i lokalne;
- uczestnik scen świetlnych;
- możliwość zdefiniowania podniesienia na np. 40%;
- uzależnienie od warunków czasowych i atmosferycznych.
Sterowanie bramami
Zintegrowanie bram do systemu pozwala na zdefiniowanie komfortowych scenariuszy typu: pilotem otwierasz bramę wjazdową, automatycznie otwiera się brama garażowa i, jeśli jest już ciemno, zapala się światło w garażu. Oczywiście podana funkcjonalność może być zmienione na dowolną inną.
Sterowanie ogrzewaniem
To największe pole do popisu dla instalacji IB. Ciężko oszacować realne oszczędności gdyż zależą one głównie od świadomości użytkowników, ale są one znaczące i nie można ich pominąć. Możesz sterować ogrzewaniem ręcznie (podając temperaturę wymaganą), zmieniając tryb pracy (Off, StandBy, Comfort), lub, znając swój "cykl dzienny", uzależnić temperatury od pory dnia czy tygodnia (czy w łazience zawsze musi być ciepło skoro tak naprawdę używasz jej tylko rano i wieczorem?). Montując czujniki otwarcia okna masz gwarancję, że grzanie jest jak najbardziej efektywne i wyprodukowane ciepło zostanie w granicy bilansowej budynku (zamiast nieefektywnego rozpraszania na zewnątrz). Dzięki odczytom z termometru zewnętrznego możesz samodzielnie regulować krzywą grzewczą płynnie dozując moc na grzejnikach.
Sterowanie rekuperatorem
Rekuperator staje się coraz częściej integralną częścią nowoczesnych domów. Pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i przede wszystkim zwiększa znacząco komfort mieszkańców. Dzięki integracji z IB możesz znacznie ograniczyć koszty związane z jego eksploatacją, a także dodatkowo zwiększyć komfort. Przykładowo, możesz zdefiniować harmonogram wietrzenia dla poszczególnych pór dnia, możesz zdefiniować funkcję PARTY przestawiając wentylację na najwyższy bieg (oczywiście po tą funkcją mogą znaleźć się także inne warunki związane z roletami, oświetleniem czy ogrzewaniem). Jeśli zdecydujesz się powiązać to z przepustnicami elektrycznymi w instalacji wentylacji mechanicznej dodatkowo zwiększysz komfort i efektywność stosowania rekuperacji (czy samej wentylacji mechanicznej).
Sterowanie klimatyzacją / wentylacją
Sterowanie klimatyzacją sprawiało do tej pory najwięcej problemów integratorom. Producenci rzadko wyposażają je w możliwości integracji z innymi systemami, a jeżeli już to są to rozwiązania niewspółmiernie drogie do swoich możliwości. Postanowiliśmy rowiązać ten problem i sami stworzyliśmy interfejs integracyjny , który można zastosować do praktycznie dowolnej klimatyzacji (jeśli nie mamy jej w swojej bazie z przyjemnością stworzymy rozwiązania pasujące do Twojego urządzenia). Otrzymujesz możliwości porównywalne z instalacją grzewczą.
Czujki ruchu
Czujniki ruchu (lub czulsze obecności) wykorzystuje się głównie do sterowania zapalaniem oświetlenia. Można je jednak wykorzystać do bardziej zaawansowanych funkcji (np. brak detekcji ruchu w pomieszczeniu przez dłuższy czas może automatycznie obniżyć temperaturę o jedne czy dwa stopnie. Ponowne wykrycie ruchu podwyższy nastawę temperatury do wartości poprzedniej. Każdy stopień to ok. 5% oszczędności energii!).
Czujki otwarcia okien
Wykorzystywane są w systemie alarmowym oraz do sterowania ogrzewaniem (blokują ogrzewanie pomieszczenia gdy zostawisz otwarte okno). Status otwarcia okien sprawdzisz szybko na panelu dotykowym zamontowanym w ścianie.
Czujki gazu
Czujniki gazów wykorzystuje się w systemach alarmowych oraz w IB. Wykrycie niebezpiecznego stężenia gazu może wywołać dowolnie zdefiniowany alarm (w tym także np. wysłać SMS z powiadomieniem).
Czujnik zmierzchu
Stosunkowo tani, ale funkcjonalny czujnik. System wie, że zapadł zmrok, może uruchomić oświetlenie elewacyjne, przymknąć rolety, lub wykonać dowolnie inną zdefiniowaną akcję.
Stacja pogodowa
Komfortowe rozwiązanie pozwalające wprowadzić dodatkowe zależności do systemu. W przypadku nieobecności domowników (możemy to stwierdzić na podstawie statusu uzbrojonego alarmu) system może przełączyć się na tryb oszczędzania energii i np. przymknąć rolety w lato, aby niepotrzebnie nie dogrzewać pomieszczeń, lub przeciwnie – otworzyć zimą, aby lepiej wykorzystać zyski solarne.
Podlewanie ogrodu
Możemy przejąć funkcję typowych sterowników ogrodowych (w porównywalnej cenie). Można układać dowolne harmonogramy podlewania, uzależnić je od wilgotności gleby czy od czujnika ruchu w ogrodzie (bezcenny wyraz twarzy osoby ochlapanej)
Panel dotykowy
Instalacja bez panela będzie funkcjonować, jednak ciężko Ci będzie definiować zależności i wprowadzać nastawy. Za pomocą panela masz dostęp do wszelkich zmiennych systemowych, wartości nastaw, itp. Zobaczysz statusy zapalonych świateł, rolet, czujek ruchu itp. Oczywiście z poziomu panela włączysz wszystkie funkcje dostępne w systemie.
Komputer panelowy
Jest bogatszą wersją klasycznego panela dotykowego. Jest to po prostu komputer PC w wykonaniu z matrycą dotykową i do zabudowy w ścianie. Brak ruchomych elementów (brak wiatraków, pamięci typu flash) gwarantują długą i bezobsługową pracę. Dzięki zamianie panela dotykowego na komputer otrzymujesz dodatkowo bogactwo funkcji i oprogramowania typowego PCta. Oprócz aplikacji budynkowej możesz np. podejrzeć obraz z zainstalowanych kamer, wyświetlić obraz z video domofonu (razem z glosem), przeczytać maile, przeglądać WWW, a także wykorzystać jego wyjście audio do załączenia muzyki w pomieszczeniu (MP3, radio internetowe, itd.)
Pilot radiowy
Pilot radiowy jest traktowany w systemie jako zwykły przycisk i tak samo możesz mu przypisać dowolnie zdefiniowaną funkcję czy ciąg funkcji). Najprostsze piloty wyposażone są w dwa kanały, bardzie złożone w kilkanaście, lub kilkadziesiąt. Wykorzystywany głównie gdy jesteś w ogrodzie czy po prostu jako kieszonkowe sterowanie systemem IB.
Sterowanie SMS-em
W zależności od potrzeb, bramka SMS może posiadać od dwóch do nieograniczonej ilości kanałów (system może czytać po prostu teks SMS i tak samo go dowolnie wysyłać). Zastosowanie głównie do przekazywania stanów alarmowych w jedną stronę i sterowania ogrzewanie w drugą (funkcje oczywiście dowolnie modyfikowane). W bardziej rozbudowanych wersjach możesz spradzać status wszystkich urządzeń w domu (oświetlenia, rolet, ogrzewania, itd.)
Sterowanie przez komputer
Sterowanie z PC wygląda identycznie jak z komputera panelowego zainstalowanego w ścianie. Rozwiązanie chętnie wybierane przez inwestorów, dla których cena panela nie jest akceptowalna. Pełna funkcjonalność sterowania na Twoim PC!
Sterowanie przez Internet
Kolejna modyfikacja aplikacji budynkowej z tą różnicą, że oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane w jednostce sterującej. Dzięki temu, w zależności od zakupionej licencji, masz możliwość sterowania z dowolnego PC czy PDA w obrębie sieci lokalnej (domowej), lub jeśłi zechcesz z dowolnego miejsca na świecie.
Intergacja z systemem alarmowym
Sygnały z systemu alarmowego są bardzo ważne w systemie IB. Dzięki powiązaniu wiemy, zę nikogo nie ma w domu, możemy z dowolnego miejsca uruchomić alarm (za pomocą funkcji PANIKA), lub odczytać aktualny status centrali. Z alarmem możemy połączyć się za pomocą kilku przewodów i wymieniać tylko podstawowe informacje, lub zastosować pełną integrację za pomocą portu RS-232 i odczytywać (oraz wymuszać) wszystkie stany i sygnały z centrali (można np. wykorzystać czujki alarmowe jako czujniki ruchu i włączać za ich pomocą odpowiednie obwody).
Intergacja z systemem audio/video
Integracja systemów A/V z Inteligentnym Budynkiem była do tej pory bardzo droga. Wychodząc naprzeciw temu ograniczeniu wprowadziliśmy nowy, tani sposób na integrację AV. Stosując emiter kodów RC5 "udajemy" klasycznego pilota. Dzięki temu z systemu możesz wywołać dowolną funkcję jaka jest dostępna na pilocie Twojego urządzenia. Można tą funkcjonalność włączyć w SCENY, lub dowolny inny sposób zautomatyzować.
Wideodomofon na panelu dotykowym
Dzięki zastosowaniu komputera panelowego można zainstalować aplikacje video domofonu w technologii VoIP. Nie potrzebujesz już osobnego panela do wideoodomofonu, komunikacja z bramofonem odbywa się z zabudowanego komputera.
Intergacja z dowolnym podsystemem
Dzięki bogactwu rozszerzeń i modułów oferujemy możliwość integracji z praktycznie dowolnym otwartym systemem. Możemy wykorzystać m.in. interfejsy EIB/KNX, Modbus, Profiubus, CanOpen, RS232, RS485 (w dowolnej implementacji), LON, Ethernet, DALI, DMX i wiele innych.
Symulacja obecności
Funkcja pozwalająca ograniczyć zainteresowanie naszą posesją chuliganów podczas naszej nieobecności. System symuluje obecność domowników zapalając światła, opuszczając rolety, zachowując się tak, jakby faktycznie ktoś był w domu.
Analizator energii elektrycznej
Do systemu możemy podpiąć analizator energii elektrycznej. Na bieżąco możesz śledzić moce załączonych odbiorników (czy też pobierany prąd), przejrzeć wartości maksymalne, średnie dobowe, itp. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej zorientować się w energochłonności poszczególnych urządzeń, da pogląd na efektywność elektryczną. Dzięki tej świadomości na pewno ograniczysz nadmierne użytkowanie niektórych odbiorników w domu tym samym ograniczając miesięczne rachunki.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Skontaktuj się z nami

Biuro:

ul. Drewnowska 26/28/18
95-200 Pabianice
e-mail: biuro@fonnet.pl